A napokban szóba került, hogy Vona Gábor a Szürke Farkasok tiszteletbeli tagja. A ripost szenzáció hajhász cikkéből kevés konkrétum derült ki a Szürke Farkasokról, mi azonban jobban utána jártunk a hírhedt török terrorszervezetnek. Ezek alapján érdemes elgondolkodni, hogy egy magát kereszténynek és nemzetinek valló ember hogyan azonosulhat ezzel a szervezettel.
A Szürke Farkasok egy török ultranacionalista és pántörök fegyveres szervezet, amelyet Alparslan Türkes, a török MHP Párt vezetője alapított 1968-ban. Formálisan a párt ifjúsági szervezeteként hozta létre Idealista Fiatalok néven, de a kezdetektől az MHP nem hivatalos katonai szárnyának tartották őket. Manapság egyes újságírók és biztonságpolitikai szakértők pedig az MHP-t tartják a Szürke farkasok politikai szárnyának. Hivatalos elnevezésük ma az Idealista Szívek, tagjaik "Bozkurtlar", azaz Szürke Farkasok néven ismertek.
Az 1970-es években gazdasági, társadalmi és politikai válság sújtotta Törökországot, baloldali, jobboldali és kurd szervezetek vívtak halálos áldozatokkal járó utcai harcokat. Az utcai erőszakból a farkasok is kivették részüket, elsősorban vallási kisebbségekkel, kurdokkal és baloldali csoportokkal csaptak össze, ezek közül a két leghírhedtebbet érdemes megemlíteni:
-
1977-ben belelőttek a Taksim téren a május elsejét ünneplő tömegbe. Több tucatnyian haltak meg és százak sérültek meg
-
1978 decemberében több száz alevi vallású törököt gyilkoltak meg a csőcselékkel közösen Kahramanmaraş városában
A zűrzavaros időszaknak végül a török hadsereg puccsa vetett véget 1980-ban. A hatalomátvételt egy 3 éves katonai junta követte, ez alatt betiltották az összes pártot, így MHP-t és a Szürke Farkasokat is, ám 1983 után tovább folytathatták tevékenységüket. 1988-ban például a török miniszterelnököt próbálták meggyilkolni, eközben a csoport nemzetközi hírnévre is szert tett: egyik tagjuk, Mehmet Ali Agca 1981-ben II. János Pál pápa ellen követett el merényletet.
Politikai gyilkosságokat legutóbb 1998-ban követtek el, azóta zavargások, terrortámadások és más bűncselekmények köthetőek hozzájuk. 2006-ban XVI. Benedek pápa törökországi látogatása ellen tiltakoztak, ennek során elfoglalták a Haghia Sofiát, pápa és keresztény ellenes jelszavakat skandáltak, majd az elvileg szekuláris török törvényeket megsértve iszlám imát mondtak az egykor keresztény templomként szolgáló múzeumban.
2011-ben a rendőrség letartóztatottá több tucat tagjukat, akiktől fegyvereket és késeket koboztak el. A török hatóságok szerint a kurd egyesülés pártja ellen terveztek terrortámadásokat. A következő években tüntettek a török-kurd megbékélési program ellen, valamint tiltakoztak az ellen, hogy az örmény népirtást népirtásnak minősítsék.
2014 októberében a kurdok országszerte tüntetéseket tartottak, mivel a török kormány nem avatkozott be Kobani ostromába. A szíriai kurd település pár kilométerre fekszik a török határtól, az iszlám állam harcosait végül 2015-ben visszaverték a kurdok. A tiltakozások zavargásokba torkollattak, a halálos áldozatokkal járó utcai harcokból nem meglepő módon a farkasok is kivették részüket.
Külföldi terrorakciók
A nemzetközi porondon régóta ismertek, 2001-ben egy Lengyelországban tevékenykedő nemzetközi fegyver- és kábítószercsempész banda egyik tagjáról derült ki, hogy a Szürke Farkasoknak is dolgozik. Embereik részt vettek azeri oldalon a karabahi harcokban, csecsen oldalon a csecsenföldi háborúkban, akiket pénzzel és fegyverrel is támogatták.
Jelen vannak Szíriában is, itt a kormányerők ellen harcolnak a szíriai türkmén milíciákban
Egyik vezetőjük, a korábban Csecsenföldön is megfordult Alparslan Çelik tavaly agyonlőtte a november 24-én megsemmisített orosz Szu-24-es vadászbombázó katapultáló pilótáját. Az orosz hírszerzés szerint a farkasok álltak az Egyiptomból induló orosz utasszállító felrobbantása mögött is, az FSZB szerint az Iszlám Állammal is szoros kapcsolatokat ápolnak.
Szintén tavaly Thaiföldön, a bangkoki Erewan hindu szentélynél történt robbantást is a Szürke Farkasok szervezhették meg. A thai kormány a törökökkel rokon újgur menekülteket visszafordította Kínába, a szervezet ezt bosszulta meg a támadással, bár az eset még nem teljesen tisztázott.
Összegzés
Ebben az írásban csak a felszínt kapargattuk, hiszen számtalan támadást követtek még el belföldön és külföldön egyaránt, ám ezekből is látszik, hogy a Szürke Farkasokhoz gyilkosságok, merényletek, zavargások, terrortámadások és bűncselekmények egész sora köthető. Persze nem egy Iszlám Állam, de ezzel a mozgalommal normális ember nem vállal sorközösséget, egy magát kereszténynek és nacionalistának tartó „jobboldali” politikus pedig pláne nem. Bár Vona szerint neki semmi köze nincs a szervezethez, kissé furcsa, hogy ilyen jó kapcsolatokat ápol az MHP-val és egyezményes kézjelüket mutogatja.